Můj Erasmus

Tallinn

Jana Sedláková

Author's photo

Jsem Jana, všichni mě znají jako Džejn, je mi 25 a momentálně jsem v posledním ročníku magisterského studia Učitelství pro střední školy, obor Informatika a Základy techniky. Mám ráda hudbu, především tu českou, trampskou, zpívanou :).

Co bylo impulsem k tomu, vydat se na Erasmus?

Nikdy mě cestování nelákalo, myšlenka, že budu muset mluvit anglicky mě děsila, byla jsem spokojená. Už jsem přes tři roky jsem ale v ESN a jak jsem se starala o Erasmáky a pomáhala jsem jim a připravovali jsme pro ně různé akce, tak jsem najednou zjistila, že bych to chtěla zažít i z té druhé strany. Zkusit si být součástí Erasmácké komunity. Což se vlastně stejně nepovedlo, protože i na Erasmu jsem skončila v ESN a stala jsem se aktivním členem ESN Tallinn. Vlastně jsem zjistila, že lidi, se kterými si rozumím, nejsou mezi Erasmáky, ale v ESN. A to na celém světě.

Jak probíhal výběr konkrétní země?

Hrozně moc jsem chtěla Slovinsko, protože mě to lákalo. Bohužel na mé fakultě nebylo pro zimní semestr dostupné, tak jsem si vybrala Estonsko. A rozhodně nelituju!

Jaký talisman cestoval s Vámi?

Dostala jsem před odjezdem kamínek od kamaráda, takže ten se mnou byl úplně všude.

Co Vám pobyt dal, nebo vzal?

Jediné, co jsem obětovala kvůli Erasmu byla škola - prostě jsem si o rok prodloužila. Ale neberu to jako nic tragického, právě naopak. A co mi dal? Rozhodně novou zkušenost, rozhled, spoustu a spoustu nových přátel, na které vím, že se můžu kdykoliv obrátit, spoustu "starých" přátel, u kterých jsem se jen ujistila, že se na ně můžu spolehnout. A asi i čas srovnat si v hlavě, co vlastně v životě chci a urovnat si nějaké svoje nevyřešené věci.