školní vzdělávání

Brno

Ing. Elena Tomanová

Author's photo

Ing. Elena Tomanová je absolventkou Filozofické fakulty MU. V současné době učí angličtinu na Střední průmyslové škole v Brně, Purkyňova. Realizovala spoustu zahraničních projektů, ať již v rámci Comenia, nebo v rámci aktivity eTwinning.

S projektovou výukou, jako doplňkem k tradičnímu vyučování jsem začala už na začátku 90. let, když jsme o programu Erasmus, nebo tehdy spíše Sokrates a později Comenius slyšeli jen zpovzdálí. Program eTwinning se ještě dlouho neměl ani narodit.

Tehdy, při výuce anglické obchodní korespondence na Obchodní akademii přišel první projekt s finskou školou přes Internet. Studenti vytvořili fiktivní firmy, které si navzájem posílaly své nabídky, katalogy, poptávky, objednávky a tak podobně, jako to bývá u firem skutečných.

Téma zůstalo, ale přišli noví partneři, Česká republika vstoupila do EU a náš projekt přerostl do projektu Comenius.

Když v roce 2005 vznikl program eTwinning, byla jsem u kolébky a posilovala jeho začátky svými projektovými nápady. Jako zkušená projektová učitelka jsem se také stala ambasadorkou tohoto programu a pomáhala jej šířit mezi své kolegy v naší zemi.

Od doby začátků mé projektové práce přišlo mnoho další nápadů, projektů a partnerů a projektová práce má stále pevné místo v mých výukových metodách. Během této doby jsem získala mezi svými projektovými partnery dobré přátele v celé Evropě a stálé partnery s nápady na další úspěšné projekty.