vysoké školy

Liège

Barbora Huserová

Author's photo

Barča objevila studentskou síť Erasmus Student Network na Vysoké škole báňské - Technické univerzity Ostrava až po návratu ze svého studijního pobytu v zahraničí. Už na Erasmu ale zjistila, že ESN existuje, a to právě proto, že pro ni a další zahraniční studenty chystala tamější lokální buňka ESN společenský program a jiné aktivity. Její Erasmus vlastně začal až po návratu z jejího vlastního pobytu. Proč?

Kdy ses začala zajímat o studentské organizace?

Až během čtvrtého ročníku na VŠ. Po návratu z Erasmu jsem se přidala do lokální buňky studentské sítě ESN a pak už jen získávala přehled o dalších studentských organizacích kolem a nespočtu možností, kam se zapojit.

Kam jsi vyjela na svůj zahraniční pobyt?

Já vyjela dokonce dvakrát - poprvé jsem vyjela v roce 2012 na studijní pobyt do Liege v Belgii – odtud jsem se vrátila nadšená natolik, že jsem ani ne o rok později odjela na pracovní stáž v rámci Erasmu do irského městečka Galway, kde jsem pracovala na marketingovém oddělení jazykové školy.

A tam jsi tedy objevila ESN?

Na mém Erasmu se nám prezentovala na uvítací schůzce místní ESN sekce. Pořádali pro nás spoustu aktivit a byli všude vidět a slyšet, takže bylo nemožné je minout:) tenkrát jsem ale ještě netušila, že se nejedná pouze o místní “aktivisty“, ale o mezinárodní skupinu lidi s nadšením pro mezinárodní lifestyle (tzv. ESN spirit) jejíž součástí jednou budu :)

Jak ses dozvěděla o své lokální sekci, co tě motivovalo k tomu se do ní přidat?

O své sekci jsem se dozvěděla už během Erasmu od svého kamaráda (teď už přítele :). ESN mě během mého Erasmu tak nadchlo, že jsem si nedovedla představit, že vše jen tak skončí a hledala jsem možnost, jak se posunout dále a nevrátit se zpět do běžného studentského života – Erasmus totiž změnil moje myšlení a priority natolik, že vrátit se zpět beze změny by už asi ani nešlo. Když jsem našla místní ESN sekci tak jsem ani netušila, že můj Erasmus vlastně teprve začíná.

Na jaké pozici jsi v ESN začínala? Jakou roli jsi v něm hrála?

Začínala jsem jako "Section delegate" (dnes "Local representative"), takže jsem měla na starost komunikaci s národní úrovní (ESN CZ) za naší lokální sekci na univerzitě. Aktivně jsem se zapojovala i do organizace výletů a akcí, byla jsem nadšenec pro všechno :) Zároveň jsem stíhala být také aktivním členem párty a event týmu. Následně, o rok později, jsem se stala "Vice-presidentem" pro ESN VŠB-TUO (tenkrát ještě ESC VŠB-TUO).

Co se ti ve tvé funkci opravdu povedlo?

Reprezentace a zviditelnění místní sekce – a věřím, že nejen tím, že naše sekční nálepky jsem lepila všude :) A taky síření ESN spiritu mezi členy a nováčky :).

Co všechno ti dalo ESN? Co tě naučilo?

Naučilo mě praktické zkušenosti s organizováním akcí, vedením lidí, prezentačních dovedností a možnost získat pracovní zkušenosti i zábavnou formou během studentského života. Hlavně vděčím ESN za to, že mi dalo chuť na sobě pracovat, rozvíjet se a posouvat stále dál – teprve když máte kolem sebe spoustu cílevědomých, úspěšných a motivovaných lidi, teprve pak si uvědomíte, kolik toho vlastně ještě nevíte a posouváte se sami dopředu mílovými kroky.

Proč by se studenti vysokých škol měli do ESN přidat?

Bude je to bavit. Teprve ESN se stane školou, která změní jejich život!

Proč by měli studenti vysokých škol vycestovat na Erasmus?

Důvodů je spousta – od zlepšení jazyka, přes poznání jiného školského systému, získaní zkušeností k nezaplacení, naučení se zodpovědnosti, organizovanosti a samostatnosti, trpělivosti a porozumění jiným národům, po samotné získaní nových přátel z celého světa, cestovaní….Erasmus člověka změní navždy, tak, že po návratu vnímá věci jinak a řeší už jen to opravdu podstatné. I když jsem měla před prvním výjezdem pár obav, fakticky jsem na Erasmu nenašla jedinou negativní věc.

Jaký je tvůj nejlepší zážitek z/s ESN?

Platformy, board meetingy ale i byebye party – když Erasmáci odjížděli a bylo jim lito, že vše končí, v ten moment jsem viděla, že to, co děláme, stojí za to a má smysl!

Jak ti ESN pomohlo v profesním životě?

ESN mi pomohlo na každém kroku. Nejednalo se pouze o obohacení profesního životopisu, i když díky ESN jsem získala vysněnou práci v nadnárodní společnosti v oblasti auditu, kde mohu stále cestovat – i když už zejména jen po Česku.

Také mi pomohlo se naučit spoustu věcí v praxi, které bych se pouze získáním vysokoškolského titulu nenaučila. Například jak už jsem zmiňovala výše prezentační dovednosti, nebát se vyjít ven ze své komfortní zóny, týmovou práci a komunikaci – vertikální i horizontální.

A co ti dalo do osobního života?

Chuť cestovat, poznávat, jít si za svým a vytrvat – posouvat vpřed a pracovat na sobě denně. A taky mi dalo životního partnera a nejlepšího přítele v jedné osobě :)