Můj Erasmus

Jena

Martina Víchová

Author's photo

Jmenuji se Martina, je mi 23 a studuji na FF UK v Praze, ale současně bydlím ve Vídni, kde jsem na stáži. Ostatně to, že neustále sedím na více židlích zároveň, mě dost výstižně charakterizuje. Jsem nezmar!

Co bylo impulsem k tomu, vydat se na Erasmus?

Chtěla jsem si dokázat, že na to mám, ačkoliv jsem si např. jazykově bůhvíjak nevěřila. Také jsem vždycky chtěla žít v zahraničí a studijní pobyt s finanční podporou mi to takto krásně umožnil. Chtěla jsem se ještě víc otrkat, zkusit si stát na vlastních nohou v cizí zemi, prostě si to zkusit a mít o položku v CV více.

Jak probíhal výběr konkrétní země?

Od začátku jsem věděla, že chci studovat v němčině. Kvůli jazyku jsem tedy hledala jen v německy mluvících zemích, a když jsem viděla seznam spolupracujících univerzit s naší katedrou, seznam se dost ztenčil. Navíc jsem vyjížděla z Olomouce, kde jsem studovala bc., proto jsem hledala obdobné menší a studentské město. Důležitým hlediskem byla i finanční stránka, protože jsem nechtěla, aby mě ten semestr zruinoval. A tak padla volba na německou Jenu.

Jaký talisman cestoval s Vámi?

Asi žádný, na to moc nejsem..

Co Vám pobyt dal, nebo vzal?

Dal mi sebevědomí, němčinu na úrovni, nové známé a kamarády, obrovskou zkušenost, vědomí toho, že tráva za hranicemi není vždy zelenější a v neposlední řadě skvělý pocit, že jsem si to vyzkoušela a zvládla. Na druhou stranu mi vzal tehdejší několikaletý vztah, ale tak to asi mělo být.