vysoké školy

Helsinky

Kristýna Slezáková

Author's photo

Odjezd na Erasmus byl tak trochu jako vidět poprvé oceán - nekonečný horizont a svoboda (příležitostné bouře a vlnobití). Ale změní Vám to život navždy. Aneb jak využít mobility ve Finsku, Francii a Španělsku a nakonec zůstat pracovně na plný úvazek v Paříži

O Erasmu bylo už tisíckrát řečeno, že vám změní život a taky když jednou začnete, už nikdy nepřestanete. Mobilita je životní styl. A tak by se dalo pokračovat ještě pár řádek. Prostě tomu zkuste věřit.

Pro mě to všechno začalo na party, kde mě spolužák vyprovokoval vyplnit přihlášku na poslední chvíli a za půl roku už jsem stála s obřím kufrem a slzičkami očích na letišti, směr Helsinki. Půl roku studia na malé ale za to perfektní škole designu byl zážitek, který mě přenesl profesionálně i osobně do jiné reality. Několik prvních bouřek vás naučí nepanikařit a hledat řešení, srovnání se studenty z různých zemí zase ukáže vaše mezery i nadání. Když se Vám poštěstí tak se naučíte i například svařovat, vyrábět vlastnoručně brýle nebo otevírat víno na 15 způsobů.

Finskou výpravu následoval krátkodobý projekt v Barceloně na prestižní škole ELISAVA, kde jsem se od designu dostala k urbanismu. Místo prázdnin jsme se dočkaly tvrdé práce po nocích v mezinárodním týmu, perfektní příležitost pro networking, větší koncentrace ambiciozních mladých lidí z různých oborů by se našla těžko.

Erasmus číslo tři byl ve znamení designu (jak jinak), dobrého jídla a pití a charismatických lidí, voilà.. France! Malé město, velká škola, výjezd do Saint-Etienne mi přimaloval do životopisu moc pěknou řádku. Ze všech cest byla tahle nejbouřlivější, stálo to pár vrásek a možná rybníček slz, ale vyšlapat si cestičku v téhle zemi prostě stojí za to. Po semestru ve francouzské maloměstě jsem se si udělala půlroční zastávku a dokončila diplom doma v Brně a přihlásila se na další Erasmus. Vážně, ono přestat prostě nejde!

Závěrečná Erasmus destinace: Paříž, šesti měsíční pracovní stáž v interiérovém studiu. Protože moje ručičky jsou české a tedy zlaté, v pařížském studiu jsem zůstala na plný úvazek a zakončila tak studentskou jízdu naprosto snovým prvním krokem do profesionálního světa. Můžu celkem s jistotou říct, že to byl Erasmus, co mě naučil mířit vysoko a nečekat až mi štěstí spadne do klína.

Blog z Francie:http://tynyviny.tumblr.com

Blog z Finska: http://fintyna.blogspot.com