vysoké školy

Dublin

Ondřej Průcha

Author's photo

Díky Erasmu, se ti dostane nekončícího sebepoznání a neustálého touhy vzdělání, které možná vyvrcholí ve zdravé sebevědomí a toleranci, která tě osobně posune třeba tak jako mě. Rád se do Irska vracím pro inspiraci, přátelské prostředí a nádhernou energickou krajinu, a pořád to stojí za to.

Jmenuji se Ondřej Průcha a aktuálně se jako kouč a praktik rekonektivního léčení věnuji osobnímu rozvoji, který je mojí velkou vášní. Bokem na půl úvazku pracuji v marketingu ambiciózního start-upu Trivi. A když zbude čas, pomáhám podporovat středoškoláky a studenty díky organizaci ProStředoškoláky a ESN VŠE Praha Buddy System. Jako by to bylo včera, co jsem na „irském Václaváku“ vystoupil ze žlutého dublinského „double-deckeru“. Cesta, jak jsem se tam díky Erasmus programu dostal, byla o něco delší než tato věta. Díky členství ve studentské dobrovolnické organizace ESN VŠE Praha Buddy System, jsem o Erasmu měl hodně informací a též jsem měl velké nadšení se osobně účastnit takového programu. Vybral jsem si jedinou školu šitou na míru našemu oboru a tomu jsem přizpůsobil vše. Od tohoto rozhodnutí jsem věděl, že chci do Irska studovat byznys informatiku. Díky pečlivé přípravě, pohovorech a trochu administrativy se mi to podařilo a mám na co dokonce života vzpomínat. Hodně jsem se toho totiž naučil a vděčím za to všem lidem, které jsem díky Erasmu potkal. Ať už to byly koordinátorky, profesoři, zahraniční studenti, příjemní Irové nebo moji spolubydlící.

Každý den strávený v Irsku byl pro mě přínosem. Jak z osobního pohledu tak i z profesního resp. vzdělávacího. Neb škola, kterou jsem studoval, byla velmi kvalitní. Díky ní, jsem pochopil spoustu věcí rychleji než při studiu dříve. Vlastně to bylo hlavně tím, že jsme používali jiný přístup ke studiu. Z počátku pobytu bylo vše o aklimatizování se na místní kulturu a zvyky. Jezdí se vlevo, místo kil mají libry, platí se v eurech, lidi jsou příjemný a přátelský, chodí na přechodech na červenou, mávají na autobusy, aby jim zastavily, a umějí se navzájem respektovat. Dál jsem si zvykal mluvit a přemýšlet v angličtině a celkově přijímat skutečnost takovou jaká je. Erasmus mě naučil hodně, jak správně hospodařit s penězi, jak se chovat k lidem, jak žít s jinou kulturou, jak dobře vařit, jak si udělat vlastní tričko, jak žonglovat, jak řídit vlevo, jak fotit s „Google Glass“, jak přistupovat ke kontinuálnímu zlepšování firmy, jaké faktory hrají roli při vývoji webových stránek a jejich hledanosti a spoustu dalšího.

Erasmus pobyt v Irsku mi dal obrovské možnosti vykročit mimo komfortní zónu a kontinuálně se dennodenně učit nové věci. Přijímat skutečnosti a hlavně adaptovat se na místní zvyky a kulturu, žít v mezinárodní prostředí, vytvářet si osobní nadhled, poznání sama sebe a neposledně zdokonalovat svoji angličtinu díky neustálému kontaktu s ní, jak pomocí mluveného slova, čteného a hlavně i slyšeného. Jestli o Erasmu uvažuješ, rozhodně uvažování přetav v rozhodnutí, neboť to pro tvé vzdělávání bude to nejlepší rozhodnutí, které můžeš udělat. Já jsem si osobně odnesl spoustu pozitivních zážitků, silnou vazbu k Irsku jako zemi a toleranci k lidem, díky poznávání nových kultur a to si myslím, že za to úsilí ve výběrovém řízení opravdu stojí.