vysoké školy

Setúbal

Fabián Berka

Author's photo

Fabián Berka, student Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, o svém půlročním pobytu v Portugalsku: „je to parádní místo pro všechny nadšence moře, koupání, kultury a tance".

Portugalsko

Hned pro úvod bych chtěl říct něco o Portugalsku, jak na mě působilo za těch téměř 6měsíců. V Portugalsku můžete nalézt spoustu kulturního vyžití, spoustu adrenalinové zábavy a hlavně památek. Pokud vás lákají útesy, potápění, hezké počasí a dobrá hudba, tak určitě doporučuji. Lidé jsou velice laskaví a vždycky se mi snažili pomoct, když jsem nevěděl – i přesto, že neuměli moc anglicky. Co se týče gastronomie, tak Portugalci mají rádi ryby a dobré víno, zároveň i sport, který je u nich velmi populární, především běh. Já osobně chodil běhat 3 měsíce a stejně mě na konci nějaký ten důchodce vždy předběhnul.

Setúbal

V srpnu 2015 jsem se rozhodl vyjet na studijní pobyt do zahraničí. Konkrétně Portugalsko – Setúbal. Tuto místo jsem si vybral, protože jsem dostal dobré hodnocení lokality od mých kamarádů, kteří už na Erasmu v Setúbalu byli a taky na základě náročnosti a formy výuky, která mi vyhovovala. Co se týče destinace, tak je to parádní místo pro všechny nadšence moře, koupání, kultury a tance. Samozřejmě ale i vzdělání. Setúbal leží pod hlavním městem(Lisabon), proto cesta vlakem Setúbal – Lisabon trvala cca 40 min.

Ubytování

Ubytování jsem sehnal za velice rozumnou cenu, a to v přepočtu kolem 20 tis. Kč na půl roku. Měl jsem z obýváku nádherný výhled na celé moře, hory a promenádu. Lokace byla asi 5min od náměstí a veškeré kulturní dění probíhalo hned v ulici naproti. Je důležité zmínit, že Setúbal není zrovna velké město, takže ať bydlíte v centru nebo mimo, tak to máte kamkoliv pěšky do hodiny.

Škola – Instituto Politecnico de Setúbal

Škola je bohužel umístěna úplně na kraji města, ale pomocí pozemní komunikace (vlak/ bus) se tam dalo dojet celkem v rychlém čase. Nutno zmínit, že se mi nikdy nestalo, že bych hodinu nestihl, i když měl autobus menší zpoždění. Cena vlaku a autobusu za jednu jízdu byla 1,50 euro. V kampusu školy bylo několik jídelen, knihovna a spoustu míst pro relaxaci. Vybavení školy nebylo nějak úžasné, ale zároveň k výuce to bohatě stačilo.

Náročnost studia

I přesto, že jsem na Erasmus vyrazil až potom, co jsem si řekl, že už aspoň trochu ten jazyk ovládám, tak náročnost studia byla velká, ale zároveň velice zábavnou formou. Zapsaných jsem měl 6 předmětů. Některé mi šly lépe, některé hůře, ale nakonec jsem všechny úspěšně zvládnul.

Závěrem

Erasmus v Portugalsku určitě doporučuji a konkrétně v Setúbalu, protože za svou nemalou cestu a procestovanou téměř půlku Portugalska jsem poznal úžasná místa a ještě úžasnější lidi, se kterými udržuji kontakt i nadále.