odborné školy

Udine

Petr Nešpůrek

Author's photo

Petr Nešpůrek se v roce 1998 jako student Hotelové školy s.r.o. Bosonožská, Brno zúčastnil pracovní stáže v tříhvězdičkovém hotelu Friuli v italském Udine. Během 8 týdnů pochytil základy italštiny, která se dále stala jeho druhým jazykem. Na stáži si cenil zejména pozitivního přístupu celého týmu italských kolegů a jejich schopnost ocenit stážisty pochvalou. Zkušenosti z pracovní stáže Petra motivovaly k dvouletému pobytu v zahraničí. Stáž v Udine pokládá za počátek své kariéry, která ho vynesla až na pozici generálního ředitele hotelu, kterou dnes vykonává.

Jak přesně probíhala Vaše stáž?

Pracoval jsem jako číšník/kuchař v 3 hvězdičkovém městském hotelu Friuli. I když jsem skoro vůbec nemluvil italsky, po 8 týdnech jsem pochytil základy a italština se pro mě stala mým druhým jazykem. Byla to moje první pracovní zkušenost v zahraničí. Tým hotelu nás vzal mezi sebe a cítili jsme se být součástí velkého týmu hotelu.

Co bylo nejzajímavějším okamžikem, který si pamatujete do dnes?

Poděkování za výborně odvedenou práci na konci stáže.

Co Vás na stáži v hotelu překvapilo?

Pozitivní přístup všech členů týmu, podpora dalšího rozvoje studentů.

Jak Vám stáž pomohla při vstupu na pracovní trh?

Byla to moje první zahraniční pracovní zkušenost. Díky pozitivnímu přístupu všech kolegů a velké zkušenosti, kterou jsem získal, jsem se rozhodl po absolvování střední školy odejít pracovat do zahraničí (2 roky Itálie, dále Austrálie a Velká Británie). Když jsem se ve 24 letech vrátil zpět do ČR, ihned jsem získal pozici ředitele hotelu. V té době nejmladší ředitel hotelu v ČR.

Myslíte si, že měla účast na odborné stáži vliv na Vaši další kariéru?

Určitě, stáž v Udine byla odrazovým můstkem v mé kariéře. Byl to počátek mojí kariéry.

Využil jste někdy kontaktů, které jste na stáži získal?

Ano, o rok později jsem jel pracovat do Itálie a rodina, u které jsem bydlel, mi zajistila pracovní místo.

Proč byste doporučil účast na odborné zahraniční stáži dnešním studentům či pracovníkům ve vzdělávání?

Nejenom že získáte pracovní zkušenosti, jazykově se zdokonalíte, ale hlavně se budeme muset spolehnout sám na sebe. Nebudete tu mít rodinu ani kamarády, budete se prezentovat sám za sebe. Mohu jen doporučit.

Kontakt: p.nespurek@nh-hotel.com