školní vzdělávání

Praha

Školní vzdělávání

Author's photo

Slečna Školoupovinná: Pokud si myslíte, že na Erasmus musíte počkat až na vysokou, dokážu vám, že to tak není. Nejdřív vás s Erasmem seznámí učitelé v mateřských školách, kteří se můžou účastnit různých stáží a kurzů v zahraničí a pak vám popovídají o tom, jak žijí děti v jiných zemích. Na základní škole a střední škole už se můžeme do různých projektů zapojit i my, žáci a dokonce vyjet na výměnný pobyt do zahraničí! Jen nám musí být víc než 15 let. Pokud jste mladší, nevadí. Díky zajímavým projektům můžete být alespoň přes počítač v každodenním kontaktu s žáky z celé Evropy. Přečtěte si příběh naší kamarádky Dominiky.

Ahoj, jsem Dominika, je mi 19 a jsem bloggerka. Momentálně jsem ve Španělsku u kamarádky Dolores, kterou znám už od svých 16. Asi se ptáte, jak jsem se k tomu dostala…?

Vlastně to všechno začalo už ve školce. Naše paní učitelka milovala angličtinu, a tak se tehdy ještě přes Comenia vydala do Švédska zjistit, jak se učí angličtinu malé děti. Vrátila se celá nadšená a promítala nám fotky ze švédské školky a jejího okolí. Přivezla také panenku Pipi Dlouhou punčochu. Asi nemusím říkat, že se Pipi stala oblíbenou parťačkou na našich hodinách angličtiny. Strašně jsme si to užili, A za super výuku angličtiny paní učitelka dokonce dostala Evropskou jazykovou cenu Label. To bylo slávy!!! A já od té doby nemluvila o ničem jiném než o cestování a objevování světa.

Moje nadšení z poznávání cizích zemí pokračovalo i na základce, kde jsme taky využívali eTwinning a spolupracovali se školami ze Slovinska, Velké Británie a Turecka. Dostalo mě, že můžu mít kamarády z celé Evropy a přes počítač s nimi být v kontaktu a sdílet každodenní radosti a starosti skoro jako naživo.

Na střední jsem ještě více pronikla do používání digitálních technologií, psaní blogu a natáčení videospotů. Měli jsme totiž bezva učitelku na chemii, která byla na semináři ve Future Classroom Lab v Bruselu o využívání tabletů a jiných moderních vychytávek ve výuce. Byli jsme i zapojeni do projektu Erasmus+ se španělskou a německou školou. A tak jsme vymýšleli pokusy, natáčeli je a sdíleli s našimi kamarády v zahraničí. Nejlepší součástí projektu byl výměnný pobyt na partnerských školách. Bydleli jsme v hostitelských rodinách a asi už tušíte, že já jsem se dostala do rodiny Dolores. Staly se z nás velké kamarádky, a od té doby se o prázdninách navštěvujeme.

Díky používání eTwinningu jsem zjistila, že práce s technologiemi a digitální svět mě baví a není až taková věda tomu porozumět. Píšu svůj vlastní blog o cestování a od září budu studovat sociální informatiku na univerzitě.