vysoké školy

Vídeň

Kateřina Kučerová

Author's photo

Moje jméno je Kateřina Kučerová a byla jsem požádána, abych se s vámi podělila o svůj příběh. V současné době pracuji jako Senior Recruitment Specialist ve společnosti LEGO Group a jsem takový věčný cestovatel a stěhovatel.

Do kontaktu s Erasmem jsem poprvé přišla ve 3. ročníku na bakaláři, kdy se moje kamarádka stala členem Buddy Systemu (ESN VŠE Prague). Řekla jsem si, proč to nezkusit a stala se součástí buddy rodiny také. A tím začala pořádná jízda. V Buddy Systemu jsem měla možnost zúčastnit se různých akcí, být zodpovědná za projekty, vybírat nové členy a také být Vicepresidentem sdružení.

V roce 2011 jsem se podívala na semestr do Vídně, kam jsem jela na výměnný pobyt v rámci programu Erasmus. I když je Vídeň za rohem, tak to stejně byl kulturní šok. Vídeň totiž dle mého názoru není úplně čisté město. Všichni známe Rakousko jako zemi, kde je čisto a všechno je načančané a precizní. Nicméně o Vídni to tak úplně neplatí, nepořádek v metru byl něco, na co jsem si nemohla zvyknout. Byl pro mě také celkem překvapení, že ve Vídni žije mnoho národnostních menšin a najdete tam plno českých nápisů a jmen. Měla jsem štěstí na super spolužáky a hlavně první 2 týdny v rámci Orientation weeku se o nás starala ESN sekce ve Vídni, což bylo parádní. Poznala jsem různé lidi z Evropy a světa, doteď jsem stále v kontaktu s kamarádkami z Turecka a ze Slovenska. S kamarády jsme měli možnost procestovat celé Rakousko a podívat se také do Maďarska. Zlepšila jsem si i němčinu v rámci kurzů ve škole. Musela jsem se také naučit soužití s jinými kulturami, např. s mojí čínskou spolubydlící, která se mě hned po příjezdu zeptala „Kde se tady dá zařídit internet?“ a od té doby se nehnula z pokoje a jen surfovala internetu a hrála hry.

Zkušenost ze zahraničí mi z mého pohledu velmi pomohla v hledání si práci po škole. Můj životopis obsahoval oproti mým vrstevníkům něco navíc – znalost angličtiny, zkušenost ze zahraničí a zkušenost v rámci organizace ESN (pořádání akcí, projektů). Po ukončení vysoké školy jsem tak velmi snadno našla práci ve společnosti HEINEKEN Česká republika, kde jsem začala na pozici Human Resources Trainee pro oddělení Supply Chainu a distribuce. Po roce v pozici mi byla nabídnuta práce HR Specialisty a možnost přestěhovat se do Rakovníka a pracovat pro dva pivovary. Po dalším roce se naskytla možnost přihlásit se na pozici na globálním projektu, který byl řízen z Holandska, z Amsterdamu. Když mi oznámili, že jsem výběrové řízení vyhrála, neváhala jsem ani minutu a nabídku přijala. Celý rok 2015 jsem tedy strávila na projektu v Amsterdamu, který se zabýval vznikem a rozšířením Centra sdílených služeb v Krakově. Od března 2016 jsem součástí společnosti, která dokáže vykouzlit úsměv na každé (nejen) dětské tváři – LEGO Group. Tady působím jako Senior Recruitment Specialist a jsem součástí regionálního týmu, tudíž komunikujeme neustále v angličtině a to je super.

Myslím si, že program Erasmus je skvělá šance, jak poznat jinou kulturu, seznámit se s novými lidmi, zdokonalit si angličtinu a postavit se na vlastní nohy. Tahle zkušenost mě neuvěřitelně posunula a obohatila. Když mě můj současný nadřízený poprosil, abych mu řekla tři věci, díky kterým jsem tím, kým jsem, tak jsem bez váhání jako jednu uvedla pobyt v zahraničí v rámci programu Erasmus. Doporučuji vyjet všem, kdo se po zbytek života chtějí usmívat na druhé, nebát se promluvit na anglicky mluvící kolegy a dosahovat vysněných cílů.