mládež

Cardiff

Hana Kolářová

Author's photo

Hanka se na svou Evropskou dobrovolnou službu absolvovala v anglickém Cardiffu. Tamní práce v neziskové organizaci jí inspirovala natolik, že nyní pracuje jako sociální pracovnice s mládeží.

Na EDS jsem se vydala do Cardiffu po vysoké škole, protože mi život u moře zněl mnohem lépe, než nástup na pracák. Zatímco moji vrstevníci startovali svoje kariéry, já začala po škole bydlet v jednom domě se šesti dalšími dobrovolníky z různých zemí. Pracovala jsem pro dobrovolnickou organizaci UNA Exchange a sbírala příběhy dobrovolníků z celého světa.

Pracovala jsem v pompézní budově s poetickým názvem Temple of Peace, která byla plná různých neziskových organizací a UNA Exchange byla jednou z nich. Moje organizace se už víc než čtyřicet let věnovala propagaci mezinárodního dobrovolnictví. Ve spolupráci s partnerskými organizacemi z celého světa vysílala anglické dobrovolníky na krátkodobé i dlouhodobé dobrovolnické projekty, zároveň však pořádala mnoho vlastních projektů ve Walesu pro dobrovolníky ze zahraničí. Díky EDS jsem tak strávila šest měsíců potkáváním se s lidmi z různých kultur, účastnila jsem se dobrovolnických veletrhů na školách, pomáhala organizovat vánoční party pro dobrovolníky. Mou hlavní prací v UNA Exchange bylo sbírání příběhů našich dobrovolníků a jejich propagace na webových stránkách a sociálních sítích organizace. S velikým odhodláním jsem se do tohohle úkolu pustila, nastudovala jsem si mnoho materiálu storytellingu, psala jsem dlouhé texty v angličtině, organizovala rozhovory s našimi dobrovolníky a nakonec jsem se účastnila storytellingového kurzu v Londýně a odjela na dvoutýdenní trénink v Bradfordu, kde jsem se učila točit videa pro neziskovky. Díky EDS jsem získala velikou víru v sebe sama a vlastní odhodlání, naučila jsem si zorganizovat vlastní práci a hlavně jsem dostala mnohem větší chuť se nadále učit a dozvídat nové věci. Ve volném čase jsem hodně cestovala po Velké Británii, chodila na procházky do přírody nebo třeba dobrovolničila na místní organické farmě.

Práce v UNA Exchange mě bavila tak moc, že jsem zůstala v Cardiffu o dva měsíce déle a přemýšlela jsem dokonce o kariéře v místních neziskových organizacích. Nakonec zvítězil stesk po Čechách a já se vrátila a našla si práci jako sociální pracovnice s mládeží v Brně. Ze svojí zkušenosti dobrovolníka EDS těžím v práci v podstatě každý den. Zpětně bych nikdy nelitovala, že jsem těch osm měsíců nestrávila někde vyděláváním peněz v Čechách a tu energii do EDS vložila. Osobně i profesně to byla jedna z nejlepších zkušeností, pro které jsem se kdy rozhodla.