vysoké školy

Berlin

Ing. Gabriela Koláčková Ph.D.

Author's photo

Gabriela Koláčková získala titul PhD na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Od března 2014 je manažerkou Podnikatelského inkubátoru Point One* na ČZU určeného pro studenty, kteří se chtějí pustit do vlastního podnikání. Během svého studia na ČZU vyjela na zahraniční pobyt do Německa, konkrétně do hlavního města, Berlína.

Point One je podnikatelský inkubátor při ČZU založený v roce 2014 pod hlavičkou Centra inovací a transferu technologií (CITT). Prostory jsou otevřeny všem studentům a absolventům ČZU, kteří chtějí začít podnikat. Projekt pomáhá v začátcích vznikajících firem a přispívá k šanci uchytit se na trhu. Pomáhá studentům se realizovat a podporuje podnikatelskou půdu v ČR. Jak to tedy funguje v praxi? Členové po dobu cca 3 semestrů mohou využívat zvýhodněného nájmu pracovních prostor, získat individuální podporu profesionálních poradců a koučů, účastnit se tematických workshopů a seminářů a setkávat se s pozitivně naladěnými lidmi.

Kromě působení v Podnikatelském inkubátoru je Gábina také aktivní v organizaci každoroční letní školy pro studenty z Taiwanu a Jižní Koreje přímo na naší univerzitě.


Kde, kdy a jak dlouho jsi studovala v rámci programu Erasmus?

Během svého Erasmu jsem studovala v Berlíně, hlavním městě Německa od října 2012 až do září dalšího roku. Tuto destinaci jsem zvolila hlavně z důvodu možnosti si zlepšit dva jazyky - angličtinu i němčinu. Studovala jsem sice v angličtině, nicméně nemecký jazyk byl také potřeba. Před výjezdem jsem uměla základy, zbytek jsem se doučila na kurzech a v každodenním užívání během samotného pobytu.

Myslíš si, že ti tato zkušenost pomohla v kariérním životě a pokud ano jak přesně?

Přestala jsem se bát angličtinu používat. Uvědomila jsem si, že gramatiku se zřejmě nikdy pořádně nenaučím, ale protože nebylo zbytí, komunikovala jsem tak, jak jsem to jen uměla. A k mému překvapení to nikdo neřešil. Já se rozmluvila a z mého života zmizel jeden ze strachů, co tam velmi dlouho byl. A ano, následně mi to pomohlo i v práci. Ve světě startupů je angličtina nutnost. Bez ní by to nešlo. Takže pokud bych chtěla místo manažerky Point One, musela bych chodit v ČR na kurzy. Takto to bylo formou zábavy a bez námahy.

Vzpomeneš si, co pro tebe byl největší "culture shock" na novém místě?

Velký extrém se nekonal. Berlín je velmi blízko Praze a navíc je hodně multikulturní, takže mi všechno přišlo velmi podobné. Co mě ale překvapilo, tak bylo až slepé následování pravidel Němci. Nikdo si například nedovolil jít na červenou, přestože široko daleko nebylo žádné auto. No a pak mě trochu mrzela lehká nadřazenost Němců nad lidmi z východu. Nebylo to nikterak znatelné, ale cítit to bylo. Určitě jsem se pak i díky tomuto ráda vrátila do Čech.

Jaký je tvůj nejsilnější Erasmus zážitek?

Zcela jistě návštěva koncertu Rammstein v jednom největším open air areálu. Lístky byly nesmyslně předražené, tak jsme si je šli s kamarády poslechnout jako chuďasové za plot. Mno a v jednu nestřeženou chvíli jsme s kamarádkou prošly kolem security a a přes backstage se nepozorovaně dostaly až do první řady. Nemělo by se to, ale povím vám, že to stálo za to :)

Co bys vzkázala někomu, kdo se rozhoduje, zda vyjet na Erasmus?

Jen blázen by nevyužil příležitosti jet na Erasmus. Člověku tato zkušenost doslova změní život. Osamostatní se, seznámí se k lidmi z celého světa, přestane mít předsudky vůči jiným národům (nebo si naopak nějaké nové vybuduje :D), naučí se jazyk tou nejpřirozenější formou a prožije pravděpodobně nejvíc šílené období života. To vše za významné finanční podpory školy/státu + mu přibude velmi zajímavá položka do životopisu.