vysoké školy

Munich

David Semerád

Author's photo

David Semerád studoval v letech 2007 - 2009 na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze bakalářský obor Agricultural Economics and Management, 2009 – 2011 absolvoval na PEF navazující obor Informatics. V současné době je spolumajitelem a výkonným ředitelem vývojářské společnosti STRV, která se zabývá vývojem mobilních aplikací na zakázku. Momentálně se STRV snaží vstupovat do start-upů ve Spojených státech.

Kde, kdy a jak dlouho jsi studoval v rámci programu Erasmus?

Studoval jsem jeden rok v Německu na Technical University of Munich a následně další rok ve Španělsku na Universidad de Malaga. Při výběru destinace pro mě bylo hlavním kritériem to, že jsem se chtěl naučit ovládat další cizí jazyky - konkrétně němčinu a španělštinu.

Než jsem odjel do zahraničí, mluvil jsem trošku německy, stejně tak to bylo se španělštinou. Na obou univerzitách jsem měl kombinované předměty, které byly v místních jazycích.

Myslíš si, že ti tato zkušenost pomohla v kariérním životě a pokud ano jak přesně?

Rozhodně mi pomohl hlavně můj studijní pobyt v Německu, protože jsem se po skončení Erasmu dostal na tříměsíční stáž v jedné startup firmě mých kamarádů. Byla to skvělá zkušenost - spoustu věcí, které jsem se tam naučil, jsem poté implementoval do své vlastní firmy.

Vzpomeneš si, co pro tebe byl největší "culture shock" na novém místě?

V Mnichově mě dost překvapily ranní zácpy na cyklostezkách. Ve Španělsku pak přes zimu tolik netopí, takže mi často byla opravdu velká zima. Pamatuji si, jak jsem musel dělat doma kliky, abych se trochu zahřál :)

Jaký je tvůj nejsilnější Erasmus zážitek?

Nejsilnější bude asi z Malagy. S kamarádem, který byl na Erasmu se mnou (Martin Wallner, zakladatel mixit.cz), jsme si pravidelně kupovali rum v Lidlu za 3,5 eur a k tomu colu za 50 centů - takže jsme měli silné zážitky prakticky skoro každý večer a to jen za 2 eura na osobu :)

Co bys vzkázal někomu, kdo se rozhoduje, zda vyjet na Erasmus?

Každý rok strávený mimo domovskou univerzitu je mnohem zajímavější. Doporučuji všem skočit po každé přiležitosti, která se naskytne, protože “doma” můžete být (a někteří z vás i budete) skoro celý život. Určitě této skvělé přiležitosti využijte v době, kdy ještě nemáte žádné závazky a můžete bez problémů odjet na delší dobu.

A jak to bylo se STRV? (zdroj: http://archiv.ihned.cz/c1-64596170-domaci-it-firma-roste-v-usa-vstupuje-do-tamnich-startupu)

Vše začalo v roce 2004, kdy technologičtí nadšenci David Semerád a Lubo Smid s Martinem Šťávou a Pavlem Zeifartem založili společnost uLikeIT. Pod tímto názvem firma fungovala až do roku 2014, kdy se změnila na STRV. Za tu dobu také vyrostla. Jenomže podle slov svých zakladatelů tuzemsko bylo a stále je pro rozvoj STRV příliš malé.

"Trh v Americe nemá limity. Ale získat talentované vývojáře a designéry v USA je nemožné, u nás je to těžké," popisuje Semerád důvody, proč IT specialisté vyvíjí pro americké a světové firmy v Česku. Kromě Prahy a brzy i Brna mají pobočky v New Yorku, Los Angeles a San Francisku. Za oceánem je však zatím pouze obchodní zastoupení. "V konkurenčním boji nás to diskvalifikuje, proto budeme v příštím roce zvyšovat počet lidí v Americe," nastiňuje Semerád. Část byznysu STRV tvoří aplikace zaměřené na jídlo a seznamky, díky kterým se právě české firmě otevřely v USA dveře.