vysoké školy

Jyväskylä

Alexandra Spurná

Author's photo

Saša se s námi s obrovským nadšením podělila o svůj příběh a přečtení jejího příspěvku dodá všem odhodlání a chuť cestovat, poznávat svět a nabývat nových zkušeností.

Život Saši je už přes dvacet let spjat právě s programem Erasmus. Od vyslechnutí příběhů svých kamarádů, kteří vycestovali, přes stáž ve Finsku, působení ve dvou lokálních buňkách studentské organizace Erasmus Student Network, opětovnou návštěvu Finska (teď jako au-pair), působení na zahraničním oddělení ČVUT, až po procestování snad celého světa, se Saša dostala do Polska, kde pracuje jako Erasmus+ koordinátorka na polské vysokoškolské instituci Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I ve městě Poznań.

Mých dvacet let s programem Erasmus

Už jako malá holka jsem snila o tom, že změním svět. Prezidentka, lékařka, kosmonautka a od chvíle, kdy jsem se stala účastníkem vzdělávacího systému, učitelka. Všechna moje plyšová zvířata psala vytříbené eseje, uměla skvěle počítat a stály před nimi závratné kariéry matematiků, vědkyň, umělců a sportovkyň. Dá se říci, že každé edukované plyšové zvíře a jejich sny se zhmotnily v mé zkušenosti, které z mého života činí pestrobarevnou mozaiku, jež si moc vážím a mám ji moc ráda.

Jsem vděčná za tuto příležitost se ohlédnout a rekapitulovat životní mezníky, kterým v danou chvíli nepřikládáte nějakou závratnou důležitost.

Socrates - Comenius

Poprvé jsem o evropském programu uslyšela v roce 1996, kdy na naše havířovské gymnázium přijela skupinka středoškoláků z Finska. Svým starším českým kamarádům jsem nesmírně záviděla a odtud s největší pravděpodobností pramení má finská linka, která je s mým životem pevně spjata a proplétá se a proplétá…

Socrates II – Erasmus + ESN UP Olomouc (Erasmus Student Network) + au-pairování

Velkou pozornost vzbudila na univerzitě má spolužačka, která se jako první z okruhu mých přátel vydala na studijní stáž do Francie. Její vyprávění mě namotivovalo natolik, abych i já v roce 2004 podala přihlášku na studijní stáž. Do Finska. Od roku 1999 jsem závodně hrála florbal (Finové jsou úřadující mistři světa) a naše Fakulta tělesné kultury v Olomouci měla, a stále má, skvěle pasující dohodu na výměnu studentů do Jyväskylä. Z mého původního zimního semestru se stala celoroční stáž a láska na celý život. Naučila jsem se finsky, navázala spoustu kontaktů a po svém návratu do Olomouce jsem se zapojila do aktivit nově vzniklého studentského spolku ESN UP Olomouc. Organizování integračních aktivit pro zahraniční a české studenty mě nadchlo a své pětileté působení jsem zakončila takřka dvouletým prezidentováním. Takže přeci jen prezidentka☺.

V roce 2006 jsem se jako au-pair odjela starat o dva předškoláky. Do Finska. Otcem hošíků je trenér finské florbalové reprezentace, kterou jsem po dobu šesti let, díky své znalosti finštiny a florbalu, provázela během florbalových akcí v České republice jako attaché.

Lifelong Learning Programme - Erasmus mobilita zaměstnanců, EILC, Erasmus Mundus + ISC CTU in Prague

Díky svým zkušenostem a navázaným kontaktům jsem v roce 2010 začala pracovat na zahraničním oddělení ČVUT a má do té doby nejistá kariéra prezidentky, lékařky, kosmonautky, vědkyně a sportovkyně vzala za své. Vzdělávání jsem uchopila z jiné stránky a věřím, že tahle láska bude lilfelong. Na zahraničním oddělení jsem byla, mimo jiné povinnosti, hlavní organizátorkou kurzů Erasmus Intensive Language Course. Každý z šesti kurzů jsem organizovala s nadšením a byla jsem moc pyšná na zahraniční studenty, kteří například v češtině zahráli pohádky pro pacienty i doktory v nemocnici v Motole. Díky EILC jsem začala blíže spolupracovat se studentským spolkem International Student Club při ČVUT, jehož členové mi pomáhali aktivity organizovat a zahraničním studentům byli kamarády již od příletu. Byť jsem se nikdy nestala oficiálním členem ISC, jejich vize, hodnoty a celoživotní přátelství si mě získaly natolik, že jsem byla na národní platformě ESN ČR v roce 2016 zaregistrována jako ISC CTU in Prague alumni.

V rámci Erasmus mobilit zaměstnanců a projektů Erasmus Mundus jsem absolvovala semináře, školení a jobshadowing aktivity v městech po celé Evropě: Braga, Coimbra, Guimarães, Kokkola, Lyon, Mollina, Porto, Kyjev, Tallinn.

Erasmus+

Rozličná místa, která jsem ve světě navštívila, ve mne vždy vyvolávala touhu rozumět a komunikovat v místním jazyce. A tak se k zalíbení ve finštině přidala čínština. Díky své práci na ČVUT jsem získala přehled o nejrůznějších stipendiích a v roce 2015 jsem i já o jedno zažádala. Na Taiwan. Na osm měsíců jsem se stala ve městě Kaohsiung stipendistkou vládního Huayu Enrichment Scholarship a kromě evropského rozměru vzdělávání jsem absolvovala i ten asijský, a vlastně nejenom asijský. Na Taiwanu jsem studovala, ale díky mým pracovním pobytům jsem měla možnost nahlédnout pod pokličku vzdělávání i v Austrálii, Argentině, Brazílii, Číně, Indii, Kazachstánu, Koreji, Kolumbii, Kostarice a v Singapuru.

Momentálně pracuji na polské vysokoškolské instituci Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I ve městě Poznań jako Erasmus+ koordinátorka a na starosti mám rozjezd a implementaci nového programu Erasmus+.

Na závěr bych ráda zmínila dvanáct slov:

Jděte do toho! Do čeho? Do všeho! S otevřeným srdcem a myslí!