vysoké školy

Jyväskylä

Martin Trpišovský

Author's photo

O Erasmu člověk slyší mnohé, že boří bariéry, že je návykový a že lidem změní život, ale bez nadhledu a osvobozeného myšlení, které právě na Erasmu člověk získá, se to těžko zcela chápe. Takový pobyt v zahraničí mi pomohl vidět věci z jiných úhlů, dokonce i z těch úhlů, které jsem si dříve ani neuvědomoval, že existují.

Stejně jako většina ostatních jsem před prvním Erasmem byl nejistý, netušil jsem, co mne čeká a nedokázal si ani představit, jakým problémům tam někde venku budu muset sám čelit. A stejně jako ta většina ostatních po návratu nedám na Erasmus dopustit.

Svůj první Erasmus jsem absolvoval ve finské Jyväskyle. Setkání se zcela jinou mentalitou těchto obdivuhodných lidí ze severu Evropy, opečovávanou přírodou a praktickým přístupem k výuce i propojování byznysu a vzdělání s důrazem na plynulý přerod studentů v ekonomicky aktivní jedince mne naprosto ohromilo. Až někde tam v zemi tisíci jezer, a přesně v jezerní oblasti Jyväskylä, jsem si konečně naplno uvědomil, že pro uplatnitelnost v běžném životě je potřeba rozvíjet mnohem více aspektů než jen univerzitou zajištěné vzdělání.

Prakticky hned po návratu ze studijního pobytu jsem věděl, že se do Finska musím vrátit, a o několik semestrů později jsem tam odjel na celý akademický rok v rámci praktické stáže na doktorském studiu. Zamířil jsem mezi své staré známé na katedru jyväskylské JAMK University of Applied Sciences. Erasmus číslo dva byl především ve znamení poznávání finského vzdělávacího procesu z druhé strany, ale i intenzivní projektové přípravy.

A poněvadž je Erasmus silně návykový, přišla i třetí Erasmus zkušenost, tentokrát již kratší v rámci pracovního uplatnění na univerzitě. Má (prozatím) poslední Erasmus destinace byla University of Malta. V rámci týdenního staff weeku jsme se věnovali především sdílení best practices.

Přestože jsem již na své cestě životem akademické prostředí z větší části opustil, jsem si jist, že to byly právě zkušenosti získané v rámci Erasmu, které mi pomohly a stále pomáhají být platným členem pracovního kolektivu, nyní na generálním ředitelství Českých drah v oblasti strategického controllingu osobní dopravy. Erasmus je prostě cestou, jak přidat trochu barev do šedi absolventů vysokých škol, a čím výraznější barva, tím lepší uplatnitelnost v pracovním i osobním životě.