vysoké školy

Jönköping

Josef Magera

Author's photo

Josef Magera je dobrovolník ve studentské síti Erasmus Student Network, stal se členem lokální buňky sekce ESN Jönköping během svého zahraničního pobytu.

Kdy a kde jsi byl na Erasmu?

Školní rok 2015/2016 v nejlepší zemi na světě (Švédsku). Ale to asi říká každý, co?

Co nejdůležitějšího Ti Erasmus dal?

V prvé řadě nadhled. Odjet z naší malé středoevropské zemičky do velkého strašidelného světa přinutí člověka přemýšlet o věcech, které by ho jinak ani nenapadly. Pak také přátele, i když někteří jsou teď už zase rozesetí po celém světě.

Je něco, co bys udělal jinak?

Zjistil bych si něco více o zemích, do kterých jsem se hlásil a nerozhodoval se podle povrchních věcí a stereotypů. A také si zažádal o Permanent Residence dříve.

Co děláš teď a myslíš, že Ti v tom Erasmus nějak pomohl?

Bez Erasmu bych se do Švédska takhle vůbec nedostal a nepoznal zemi, ve které chci žít.

Jaká je nejsilnější vzpomínka na Erasmus?

První věc, která mě napadla, byla, když jsme po pre-party místo na párty šli na střešní zahradu školy a měli pirátskou bitvu.

Jak vnímáš svůj profesní i osobní život?

Bydlel jsem u rodičů, single a pracoval u taťky v obchodě. Teď bydlím s mou BFF, mám přítele a brzy začnu pracovat jako zástup v soukromé mezinárodní škole. Já to vnímám jako naprostý úspěch.

Cítíš se víc česky, nebo evropsky?

Já jsem se nikdy moc česky necítil. Takže zde rozhodně evropsky a někdy i globálně.

Chtěl bys něco vzkázat těm, kteří o výjezdu uvažují?

Odpověď zní ANO! Teda v případě že otázka byla „Měl/a bych?“ Když se člověk prodere přes všechno papírování, opravdu to stojí za to. Vezmi si kurz jazyka (to je základ poloviny prvních konverzací!) a spřátel se s domorodci. Základem Erasmu je určitě být mezinárodní, ale také poznat kulturu a lidi ze země, do které člověk jede. Takže směle se přihlas! It‘s definitely worth it!