vysoké školy

Katowice

MgA. Zuzana Bahulová Ph.D.

Author's photo

Erasmus mi pomohl především v pracovním životě a zkušenosti získané z něj a dalších zahraničních stáží mohu uplatňovat ve svojí profesi, která mě nesmírně těší a baví. Erasmus v Polsku mi otevřel oči a umožnil vycestovat na další studijní stáže do zahraničí, bez kterých bych pravděpodobně nikdy neviděla mnou navrženou kolekci na Olympijských hrách.

Jakou práci v současnosti vykonáváte?

Jsem uměleckou ředitelkou ve FILMOVÉM UZLU ZLÍN, který je producentem animovaných snímků, šíříme osvětu o animované tvorbě a v zrekonstruovaném domě na filmových ateliérech ve Zlíně máme i expoziční prostory o celkové rozloze 2000 metrů čtverečných.

Dlouhodobě navrhuji design především pro zahraniční veslařské týmy a reprezentace. Za zmínku stojí kolekce pro německý veslařský tým pro Olympijské hry v Londýně a Riu.

Vyučuji hodiny kresby na U3V, UTB ve Zlíně.

Jsem hrdou patronkou vévody z Edinburghu, DofE a členkou Aspen Institut of Central Europe.

Jak jste se cítila, když jste poprvé dorazila na místo svého studijního pobytu/stáže? Kdy jste se „rozkoukala“?

Byla jsem plná očekávání a také nervózní z neznáma. Byla to má první studijní stáž. Poté následovaly další čtyři.

Poznali jste tam dobré přátele? Viděli jste se s někým z Vašich přátel i po ukončení mobility? Jste s nimi stále v kontaktu?

Vytvořila jsem si úžasné přátele, velmi ráda na mou stáž vzpomínám. S několika z nich jsme se setkali. Pravidelně setkání však neprobíhá. Jsme v kontaktu na sociálních sítích.

Myslíte si, že vám účast v programu Erasmus+ přinesla něco do života? Pomohla Vám ve zlepšení jazykových dovedností, osobním rozvoji apod.? Následovala v této souvislosti nějaká další zkušenost s pobytem v zahraničí? Stali jste se poté závislí na cestování jako takovém?

První studijní stáž vnímám jako něco přelomového ve svém profesním životě. Pomohla mi zdokonalit se v jazycích, dodala potřebnou sebedůvěru a jistě jsem se naučila mnoha novým postupům, které mi pomáhají v mém kreativním oboru.

Myslíte si, že Vám tato zkušenost přinesla výhody do pracovního života?

Bez studijních stáží bych jistě nebyla dostatečně kvalifikovaná vykonávat práci, která mě živí. Podstatné je, že dělám to, co mě baví a naplňuje. Cítím to jako privilegium, kterého každý nedosáhne.

Po stáži v Katowicích jsem získala ocenění Erasmus Student Label za netradiční pojetí. To mně napomohlo k přijetí na uměleckou školu ve švýcarské Basileji. Kde jsem během Fine Art Week (největšího svátku umění ve střední Evropě) mohla vystavovat své malby. Dále mi otevřela dveře do Německa, kde jsem začala navrhovat oblečení pro veslaře z celého světa. Následně jsem prorazila i se svými animacemi na zahraničních festivalech a také jsem vytvořila putovní výstavu o Otto Wichterlem pro Česká centra. Tato výstava navštívila více jak čtyřicet zemí. Pak už byl jen krůček na vysněnou stáž na California Institut of The Arts, meku animace, kterou založil Walt Disney. Zde jsem studovala jako první Češka charakterovou animaci.

Dle mého názoru by měl každý student vycestovat do zahraničí alespoň na jeden semestr. Finanční složku bych neviděla jako největší překážku, na kterou se mnozí vymlouvají. To říkám z vlastní zkušenosti, když je cíl, cesta se najde.

To, že jsem našla uplatnění ve svém oboru, právě ve Zlíně ve FILMOVÉM UZLU ZLÍN mě nesmírně těší. Získané zkušenosti ze zahraničí, tak mohu zúročovat a snad i částečně vracet své alma mater, která mě vždy maximálně podporovala.

Jak se Vám žilo v cizí zemi? Byly zde nějaké kulturní rozdíly? Napadá Vás v této souvislosti nějaká zábavná historka?

Z mnoha ohledů vás příjezd do cizí země na první moment rozloží. Důvodem je vystoupení ze své komfortní zóny ve které žijete. Na druhou stranu samotná adaptace a seznámení se s cizí kulturou a zvyky každému stážistovi rozšíří obzor, vytvoří si vlastní názor na danou zemi a stanete se více otevřenou osobností.