vysoké školy

Montpellier

Simona Ševčíková

Author's photo

Simona je studentka Podnikové ekonomiky a managementu na Ekonomicko-správní fakultě MU. Kromě studia se věnuje aktivitám jako členství v pěveckém sboru MU, organizace CEO Run v Praze a další. Simča se přihlásila do programu CEO for One Month, jehož se stala českou vítězkou, a díky tomu se stala na měsíc výkonnou ředitelkou největší personální agentury Adecco. Náplní její práce bylo stínování ředitele společnosti. Spolu jsme si povídaly o jejím studijním pobytu a o tom, co jí to dalo, ale i o tom, jak se přesně dostala ke stáži v agentuře.

Kdy jsi vyjela na Erasmus a kam?

Poprvé jsem vyjela na Erasmus v roce 2014 do jižní Francie. Studovala jsem dva semestry na Montpellier Business School program Science de Management.


Co ti tato zkušenost dala?

Byla to moje první zkušenost se studiem v zahraničí a spousta věcí pro mne byla nových. Myslím, že kromě nahlédnutí do jiného vzdělávacího systému jsem se rozvíjela především osobnostně – stala jsem se nezávislou, našla v sobě zdravé sebevědomí a zároveň uchovala úctu k lidem z jiných kultur, s jinými životními postoji, názory či vírou.


Udržuješ kontakt s lidmi, které jsi ve Francii poznala?

Ano, i když pochopitelně ne se všemi. V době sociálních sítí to nikdy nebylo snazší. Ráda pozoruji, kam se ve svém studiu, práci či osobním životě posunuli a mnozí z nich jsou mi velkou inspirací. S některými si i posíláme pohlednice.


Kdyby jsi měla možnost svůj studijní pobyt zopakovat, změnila by jsi na něm něco?

Pravděpodobně bych se snažila více mluvit s lidmi a vést s nimi diskusi o aktuálních tématech. A hlavně více vystoupit z řad těch studentů, kteří si pod pojmem „Erasmus“ představují jen party.


Doporučila by jsi vyjet na Erasmus ostatním studentům?

Samozřejmě ano. Alespoň na jeden semestr. A pokud mají studenti obavy z prodloužení studia či neuznání některých předmětů, myslím si, že i přesto za to Erasmus stojí.


Strávila jsi v zahraničí nějakou dobu i kromě tvého studijního pobytu?

Na zahraniční pobyt jsem vyjela ještě dvakrát, minulý rok na semestr do Kanady a nyní do Španělska. Prací v zahraničí jsem strávila i poslední čtyři léta.


Jaké to je řídit světovou firmu a jak jsi se k této zkušenosti dostala?

V posledním ročníku bakalářského studia jsem se poohlížela po možné stáži. Přihlásila jsem se do soutěže personální společnosti Adecco a po několika výběrových kolech se stala CEO for One Month. Především jsem se hodně učila a v průběhu stáže se podívala na práci různých oddělení. CEO by měl být dobrý analytik, měl by umět dělat rychlá rozhodnutí a naslouchat svým zaměstnancům. Této zkušenosti si velmi vážím. Už jen proto, že na meetingy s top managementem a na významná obchodní jednání se dostane jen hrstka čerstvých absolventů.


Jaké jsou tvoje plány do budoucna?

V mém případě už je načase, abych se od studia přesunula k pracovnímu životu. Tím ale rozhodně nekončí učící proces, poněvadž v praxi dostává učení úplně jinou dynamiku a velmi se na to těším. Baví mě cizí jazyky a ráda v nich komunikuji, proto se jim i nadále hodlám věnovat a ráda bych je v práci využila.