Můj Erasmus

Jena

Kateřina Kohútová

Author's photo

Je mi sedmnáct let a studuji obor Ekonomika a podnikání - cestovní ruch na SOŠ OUUD v Plzni. Ráda poznávám svět, trávím čas s přáteli, čtu, fotím a fandím skokům na lyžích a biatlonu. Nebojím se nových výzev a snažím se si svůj život užívat naplno.

Co bylo impulsem k tomu, vydat se na Erasmus?

Ve škole nám každý rok nabízejí možnost absolvovat stáž v zahraničí právě v rámci Erasmu+. V prvním ročníku jsem ještě neměla tu odvahu se přihlásit a bála se opustit tu svou tzv. komfortní zónu, další rok jsem ale začala přemýšlet o tom, že bych to vážně mohla zkusit. No a v mém rozhodování mě tenkrát podpořili hlavně rodiče a blízcí kamarádi, kteří mi věřili a přesvědčili mě, za což jsem jim doteď vděčná.

Jak probíhal výběr konkrétní země?

Na výběr byly země Litva (Vilnius), Německo (Jena) a Slovensko (Detva). Já se nakonec rozhodla pro Jenu, protože německý jazyk je mi o dost bližší než jazyk ruský a možnost absolvování stáže na Slovensku mě tolik neoslovila, chtěla jsem především využít znalosti cizího jazyka.

Jaký talisman cestoval s Vámi?

Myslím, že jsem s sebou žádný neměla.

Co Vám pobyt dal, nebo vzal?

Pobyt mi dal neskutečně moc zkušeností. Během 3 týdnů strávených v Jeně jsem poznala mnoho nových úžasných lidí, zlepšila své jazykové a komunikační dovednosti (hlavně tedy při nakupování v GameStopu, kde byl pán u pokladny vážně upovídaný a horečně ho zajímal můj názor na Hru o trůny), prozkoumala okolí a zjistila hodně zajímavostí o městě a zemi jako takové. Skvělé vztahy panovaly nejen na pracovišti, ale i mezi všemi účastníky stáže, což bylo na tom všem nejlepší a jen tak mimochodem, Jena je strašně krásné město. A co mi pobyt vzal? No, po návratu do Česka nebylo nic zrovna jednoduché, těžko se mi znovu zvykalo na ten starý režim, že mám najednou jiné věci na práci, jinak přizpůsobený volný čas apod. Ale s tím musí člověk počítat. Podobnou stáž bych doporučila snad každému.