odborné školy

Budapest

Daniel Pelc

Author's photo

I přes počáteční obavy, které v něm zahraniční stáž vyvolávala, se Dan rozhodl ke kroku do neznáma a v březnu 2017 strávil dva týdny prací v budapešťské autoopravně. Rozhodnutí nelituje a po návratu ho pozitivní zkušenost dokonce motivovala k dalšímu zapojení do aktivit Erasmu+ a stal se členem Sítě Euro-učňů (http://www.naerasmusplus.cz/cz/mobilita-osob-odborne-vzdelavani/euro-ucni/).

Jmenuji se Daniel Pelc a jsem studentem 1. ročníku nástavbového studia v oboru Ekonomika Podnikání
na Střední škole dopravy obchodu a služeb v Moravském Krumlově.

V březnu roku 2017 jsem byl v Maďarsku na pracovní stáži v oboru Automechanik, kde jsem spolupracoval s Erasmem+.

O programu Erasmus+ jsem se dozvěděl v prvním ročníku na studijním oboru Mechanik/Opravář motorových vozidel. V té době jsem měl strach odjet někam do ciziny. Nevěděl jsem, co mě čeká, jestli se domluvím. Ve třetím ročníku jsem si ale řekl: ,,Když to nezkusím, nic se nedovím!“ Rozhodl jsem se tedy, že to zkusím, a odcestoval do hlavního města Budapešť v Maďarsku.

Ubytovali nás do menších, ale útulných apartmánů, kde jsme měli 3 týdny bydlet. Hned večer jsme začali zkoumat krásy tohoto města. Ráno po snídani jsme se jeli podívat na naše pracoviště. Moje skupina byla zařazena na do autoopravny, která je zaměřena na SAAB (švédská auta). Naší prací bylo rozebírat auta úplně do samotné konstrukce „kastle“. Tím jsme poznali nové součástky v autě a motoru, zjistili jsme, jak pracuje motor a další zajímavé věci, které třeba v Česku neuvidíme.

Musím uznat, že Maďaři moc anglicky neumí, ale je vidět že i jiná kultura se chce učit novým věcem, neboť se nám snažili vyjít vstříc, ukázat nám plno nových věcí a naučit nás pár slovíček v maďarštině.

Po práci nebo o víkendu jsme měli volno, které jsme využili na prozkoumávání Budapešti. Ukrývá se tu moc krásných a zajímavých míst, které není za 3 týdny možné prozkoumat. Například jsme navštívili Rybářskou baštu, fotbalový stadion, kde jsme fandili maďarskému týmu Ferencvárosi, nebo také budovu Parlamentu.

Odnáším si odsud velmi dobré zkušenosti jak z práce, tak i od lidí, které jsme tam potkali. Byli to velmi příjemní lidé podle mě i více „family friendly“ než u nás v Česku

Proč cestovat?
Je to výborná zkušenost naučit se novým věcem, poznat nové kultury v jiných zemích. Hlavní je se nebát a zkusit vše protože takováto příležitost se nenaskytne každému. Proto i já se chci účastnit dalších akcí ve spolupráci s Erasmem+.