Můj Erasmus

Budapest

Klára Macounová

Author's photo

Pocházím z horského městečka v Krkonoších a jsem studentkou Gender history na pardubické univerzitě. Během tohoto studia jsem vyjela na půlroční studijní pobyt.

Co bylo impulsem k tomu, vydat se na Erasmus?

První týden semestru přišel učitel do třídy a oznámil, že kdo se přihlásí na Erasmus, dostane k dobru u závěrečného testu 5 bodů. Šlo o těžký předmět a 5 bodů nebylo málo :) Anglicky jsem se tou dobou učila 7 měsíců, takže jsem počítala s tím, že neudělám testy. Světe div se, ono to vyšlo!

Jak probíhal výběr konkrétní země?

Nejdříve jsem vybírala země, kde má smlouvu naše fakulta. Byla tam naděje, že najdu příbuzné předměty. Konkrétně Maďarsko jsem vybrala z důvodu vzdálenosti, menší finanční náročnosti a nutnosti mluvit anglicky. Kdybych jela do Polska, vím, že se při nejhorším domluvím i česky. Tomu jsem se chtěla vyhnout.

Jaký talisman cestoval s Vámi?

Žádný talisman pro štěstí jsem sebou neměla. Jenom obrovský kufr, v kterém jsem byla zabalená na půl roku.

Co Vám pobyt dal, nebo vzal?

To nejcennější, co Vám pobyt dá je rozhled. Začnete přemýšlet v jiných obzorech. Na přednáškách uslyšíte jiné přístupy k problematice, protože lidé, kteří vás učí jsou ovlivněni jiným prostředím a jiným výukovým systémem. Samozřejmě potkáte i nové lidi a třeba si uděláte nové přátele. Pobyt mimo ČR mi zadělal na menší problém s diplomovou prací, protože je závislá na archivu a ten se nikam nepřesune a je nutné si to v něm "odsedět". S tím se dá počítat už při výjezdu. To nejhorší na co Vás nikdo nepřipraví je, že pobyt má omezenou dobu. Pokud se do místa a školy zamilujete budete mít těžký návrat.